top of page

Писанка, зроблена власними руками, − найпотужніший оберіг!

Сьогодні, 9 квітня завітали до Обласного центру української культури на майстер-клас з писанкарства для дітей та дорослих, який для нас підготувала Антоніна Димова, провідний фахівець Одеського обласного центру української культури, лауреат обласної премії народних майстрів імені Ростислава Палецького 2012 р., член Національної спілки майстрів народного мистецтва України.

Дякуємо за співпрацю!

Традиція розфарбовувати яйця виникла дуже давно, ще у дохристиянський період. Прості писанки розмальовують у різних країнах, але саме в Україні писанкарство перетворилося на справжнє мистецтво. Найдавніша писанка, знайдена на наших теренах, датується IX ст. н.е., а збереглася вона тому, що у ті часи писанки виготовляли з кераміки.

Дослідники виділяють 5 видів фарбованих яєць:

крашанки – варені яйця, зафарбовані в один колір;

крапанки – коли на зафарбоване тло наносять різнокольорові цяточки;

шкрябанки, або скробанки – коли візерунки видряпуються голкою на фарбованому тлі;

мальованки – яйця, розмальовані пензлем;

писанки – яйця, розписані за допомогою воску. Писанка – це насамперед символ.

 І цей символ має подвійне значення:

Яйце саме по собі символізує життя.Малюнки на писанці є складним набором символів, завдяки чому писанка перетворюється на магічний оберіг. Саме тому писанки не варили, не їли і не бавилися ними у «битки».

Існує понад 100 символічних малюнків для писанок. Найпоширеніші з них можна поділити на кілька груп:

Символи сонця – це найдавніший і найпоширеніший символ, який найчастіше зображають у вигляді кола з прямими і хвилястими промінцями чи крапками. Цей символ охороняє від хвороб, нещасть і злих очей.

Символи води – безконечники, меандри, хвилі. Це символи нескінченного життя. Вважалося, що їх неодмінно потрібно нанести на писанку, щоб уникнути нещасть.

Рослинні символи – дуже численна і розмаїта група символів. Сюди відносять і Дерево життя – символ зв’язку між небом і землею, невичерпних сил і безперервного відродження. Дубове листя уособлювало довголіття, чоловічу силу, а також вірність. Квіти – символи дітей. Вишня і калина − символи любові, щастя, дівочої краси.

Символи тварин – мають подвійне смислове навантаження. По-перше, їх наносили, аби власник писанки мав такі «тваринні» якості, як сила, здоров’я, витримка, а по-друге, вони мали захищати худобу і дарувати хороший приплід. Найдавніші символи тварин – птахи, які є вісниками весни, пробудження природи.

Сітка – решето, що оберігає від нечистої сили, відокремлює добро від зла.

Берегиня – символ захисту усього живого. Часто спрощений до літери Ж.

Символічне значення мали і кольори писанок. Найдавнішими є червоні писанки, адже саме червоний є кольором Воскресіння, жертовності і водночас добра. Зелені писанки означали пробудження природи, надію на гарний врожай, чорні писанки символізували потойбіччя, а також все невідоме. Жовтий – символ тепла і радості, блакитний – води, неба і здоров’я. Білий колір символізував вирій, де перебувають душі померлих.


На фото учні групи № 2 та № 4 з професії "Кухар судновий. Офіціант судновий» зі своїми чудовими оберегами

Майстри виробничого навчання : Андреєва Вікторія Олександрівна та Уцерова Тетяна Григорівна також долучилися до писанкарства   Все буде Україна!Comentarios


Избранные посты
Проверьте позже
Когда посты будут опубликованы, вы увидите их здесь.
Недавние посты
Архив
Поиск по тегам
Тегов пока нет.
Мы в соцсетях
  • Facebook Basic Square
  • Twitter Basic Square
  • Google+ Basic Square
bottom of page